09 04 2008

VAHAP KÜÇÜKTEN MISIR HAKKINDA DÜŞÜNCELER


 Bangladeş’te üretime başladık Mısır bizim sigortamız olacak


LC WAIKIKI markasının sahibi Taha Grubu ve Tema Mağazacılık’ın patronlarından Vahap Küçük’ün Malatya’nın Doğanşehir ilçesindeki evinin bahçesindeyiz...

Aslında ev sahibi baba Vahap Küçük... Bahçe dediğim yer de 300 dönümlük bir alan... Malatya Eğitim Vakfı (MEV) Başkanı Şaban Taçyıldız, "Bu koca alanda beni ilgilendiren bölüm, çardağın altındaki 40 metrekarelik alan" diyor.

Bahçede Malatyalı işadamları Nuryıldız’ın patronu Şahin Nalbant, kendi adını hazır giyim markası yapan Sabri Özel ile tiyatro sanatçısı Kenan Işık da var.

Vahap Küçük, sohbetin başında bünyelerinde bulunan Tema Mağazacılık’ın İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan "En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu" listesinde 139’uncu sıraya yükselerek, sektörünün liderlik koltuğuna oturduğunu vurguluyor.

Tema Mağazacılık bu yıl 350 milyon dolarlık ciroya doğru yürüyor. Üretim şirketlerini de katınca Taha Grubu cirosunun 500 milyon dolara dayandığı dikkati çekiyor.

Taha Grubu’nun üretim için İskenderiye’ye yatırım çalışmaları olduğunu biliyorum. Vahap Küçük’e Mısır’da son durumlarını soruyorum: "Yatırıma başladık. 20 milyon doların üzerinde çıkacak. Bir yandan da üretim hazırlığımızı başlattık. 400-500 kadar işçiyi eğitime aldık."

Taha Grubu, Malatya’daki fabrikasında Marks&Spencer’a yüklü üretim yapıyor. İskenderiye’deki fabrikanın ürünleri nereye yönelik olacak? Küçük, Timberland’la anlaştıklarını vurguluyor.

Küçük, Mısır’da asgari ücretin 17-18 dolar dolayında olduğuna, enerji maliyetinin epey düşüklüğüne işaret ediyor: "Bizim için bir başka önemli nokta Mısır’ın ABD’yle serbest ticaret anlaşmasının olması. ABD’ye yüzde 15-20 dolayında daha uygun maliyetle oradan ihracat yapacağız."

Mısır’a yönelmesi, Taha Grubu’nun Türkiye’deki üretim birimlerini küçültmesi sonucunu doğuracak mı? Küçük, bu noktada önemli bir değerlendirme yapıyor: "Mısır aslında Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün sigortası olacak. Türkiye’deki tecrübe ve kalitemizle Mısır’daki uygun koşullar birleşecek, ortalama maliyetimiz düşecek."

Ben Mısır’a odaklanmışken Vahap Küçük, üretim için Bangladeş’e kadar uzandıklarını belirtiyor. Taha Grubu, fason üretim yaptırdığı Bangladeş’teki bir tesisin yüzde 70’ini satın almış. Orada LC Waikiki triko üretiliyormuş:
"Bangladeş’ten Türkiye’ye ithalatın yüzde 70’i bizim işimiz."

Mısır, Bangladeş derken Türk tekstil ve hazır giyim sektörü maliyet düşürme arayışıyla şansını uzaklarda arıyor. Küçük, bu açılımların Türk tekstilinin ömrünü uzatacağını düşünüyor...

Mısır’a, Bangladeş’e, Özbekistan’a, Moldova’ya gitmek Türkiye’de tekstil sektöründe çalışanları kapı önünde bırakmayacaksa, varın gidin, sektörün ömrünü uzatın...

Yoksa yeni iş kapısı çözümünü başka sektörlerde aramak gerekecek...

Hürriyet gazetesinden alıntıdır

371
0
0
Yorum Yaz